Konyhai technológiák - diéta

Diéta, 160 g szénhidrát tudnivalók

Aktív, sportos napokon az étrend mennyisége a mozgás mennyiségének mértékétől függően növelhető, például késő délutáni sportolás után a vacsorához ehetünk még egy plusz szelet sárgadinnyét. Figyeljünk arra, különösen nyáron, hogy az étrendbe nemcsak az ételek, hanem az innivalók is beletartoznak. Fontos innunk, minden étkezésünk mellé, sőt azokon felül is, hogy kialakuljon és tartósan fennmaradjon a jóllakottság érzésünk, másrészt testünk hidratáltságának biztosításához is elengedhetetlen.


-------------------------------------------------

fittsport.hu


A 160 gr-os szénhidrát (CH) diétával hivatalosan a cukorbetegséget kezelték/kezelik. Ezt a szénhidrát mennyiséget osztják fel napi 5-6 étkezésre, ügyelve a lassú és gyors felszívódású ch-k meghatározására.


• 6:30- 8:00 Reggeli: 30 g, csak lassú
• 9:30-11:00 Tízórai: 20 g, lehet benne gyors is (pl.: tejeskávé, de max. 10 g)
• 12:00-14:00 Ebéd: 50 g, zömében lassú, de lehet benne gyors is (max. 20 g)
• 15:00-17:00 Uzsonna: 20 g, lehet akár mind gyors
• 18:00-20:00 Vacsora: 40 g, zömében lassú, de lehet benne gyors is (max. 10 g)
• (21:00-22:00) Utóvacsora, 10 g csak lassú – ilyenkor a vacsora ennyivel kevesebb előtte


Gyors szénhidrátot szénhidrát helyett soha nem szabad gyorsat enni.

A javaslatok szerint minimum 2, maximum 4, de optimálisan 3 óra teljen el az egyes étkezések között. 


-------------------------------------------------

cukromcukrom.hu


A 3 legfontosabb buktató, amit érdemes elkerülni

Nem figyelünk a glikémiás indexre
    Nem mindegy, milyen forrásból visszük be azt a bizonyos 160 grammot! Ha ugyanis kizárólag gyors felszívódású, szénhidrátokat veszünk magunkhoz, akkor az 5-6 felé osztott étkezések ellenére is folyamatos éhséggel és vércukor ingadozással kell majd szembenéznünk. A legjobb, ha a lassan felszívódó, azaz alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat részesítjük előnyben – különösen a reggeli során, ébredés után a leggyengébb ugyanis a szervezet inzulinérzékenysége.
Túl drasztikusan csökkentjük a szénhidrát mennyiségét
    Ha eddig péksüteményt ettünk péksüteménnyel, és a krumplis tészta mellé is elfogyasztottunk egy szelet kenyeret, a napi 160 gramm szénhidrátra való átállás túl éles váltás lehet. Nyugodtan kövessük itt is a fokozatosság elvét: könnyebben viseljük majd a folyamatot, ha nem egyik napról a másikra csökkentjük végleges mennyiségükre a bevitt szénhidrátokat.
Görcsösen ragaszkodunk a 160 grammhoz
    A népszerű étrend 160 gramm szénhidrát diéta néven vált híressé – az optimális szénhidrátbevitel azonban mindenkinél egyéni! Ha hetek múltán is folyton éhesek vagyunk, vagy éppen nem akar mozdulni a mérleg számlálója, emelhetünk vagy csökkenthetünk is ezen a mennyiségen: nem a számérték a lényeg, hanem a következetesség. Természetesen itt is fontos, hogy kikérjük orvosunk, dietetikusunk véleményét.

Hangsúlyozzuk: fontos, hogy a diéta megkezdése előtt részletesen konzultáljunk szakemberrel! Hiszen a legjobb, ha az étrend igazodik a személyes preferenciákhoz, esetleg ételérzékenységekhez.


-------------------------------------------------

jolegyel.hu/160-g-ch-alapelvei/

Rövidítések, melyekre szükséged lesz:

    ch = szénhidrát

    cm = cukormentes

    gm =gluténmentes

    lm = laktózmentes

    rm = rizsmentes

    tk = teljeskiőrlésű


Lassú és gyors felszívódású szénhidrátok Lassú: tk. lisztek és belőlük készült termékek (tk. tönkölyliszt, tk. rozsliszt, tk. panírmorzsa, tk. tészta), grahamliszt, zabpehely, zabpehelyliszt, amarántliszt, barnarizsliszt, csicseriborsóliszt, hajdinaliszt, kölesliszt, quinoa liszt, maglisztek, barna/basmati/vörös/fekete rizs, bulgur, quinoa, köles, amaránt, hajdina, gersli, kókusz/mandulatej (rizs és cukormentes), tejszín, tejföl, mascarpone, sajtok, túró, zöldségek (kivétel: főtt burgonya, főtt édesburgonya), olajos magvak, gullon zero/avena, zöld korpovit, glulu's kekszek.
Gyors: tej, cm joghurt, kefír, író, zabtej, kesutej, mogyorótej, (számolós) zöldségkrémek, zöldségpürék, puding, gyümölcsök ("tilosak" lentebb).
Bizonyos konyhatechnikák lassítják, mások gyorsítják a felszívódást. Lassít a kímélő készítés, párolás, zsíradékban sütés, diétás rostok használata (pl. zabkorpa, útifű maghéj), fehérjék (pl. hús) jelenléte. Gyorsítja a felszívódást a pürésítés, turmixolás, túlfőzés, tilos alapanyagok használata, aszalás, puffasztás.

Számolás...

Mindig minden alapanyagot nyersen, tisztítva, magozva, szárazon mérünk, ebből tudjuk majd megállapítani, hogy mennyi szénhidrát van összesen az ételben.

Főzés/sütés/feldolgozás után ismét súlyt mérünk, ebből tudjuk majd megállapítani, hogy az egész ételben mennyi szénhidrát van, ez pedig feltétlenül szükséges a további számolásokhoz.

Erről korábban már írtam egy blogbejegyzést, melyben a számolást jobban részletezem, ezt ide kattintva olvashatjátok el.



Nem számolós alapanyagok

Zöldségek: Minden olyan zöldséget, melynek 100 grammjában kevesebb, mint 5 g ch van, csak 200 g fölötti mennyiség elfogyasztása esetén számolunk. Ha tehát a reggelid vajas kenyér uborkával, és 140 g uborkát fogyasztasz, nem kell számolnod vele.
Ha azonban az ételben legalább egy számolós zöldség van (pl lecsóban a hagyma), onnantól kezdve minden számolóssá válik.
Tejtermékek: vaj, sajtok, tejszín, mascarpone nem számolós. 2 ek fogyasztása alatt nem számolós a tejföl, 100 g elfogyasztása alatt pedig nem számolós a túró. Alternatív tejtermékek esetében nem számolós a kókusz és a mandulatej (de csak akkor, ha nincs benne cukor és rizs vagy másféle tej.)

Olajos magvak: egy marék elfogyasztása alatt nem számoljuk a törökmogyorót, mandulát, diót, napraforgót, tökmagot, lenmagot, szezámmagot. Számolós a mák, kesudió, földimogyoró, gesztenye, kókuszreszelék.


Édesítőszerek: nem számolós a stevia, eritrit, szukralóz, negyedannyi. A xilit szénhidráttartalmának 60%-ával számolunk, a többi édesítőszer (pl maltit, szorbit, mannit) teljes szénhidrátértékével számolunk.


Húsok, felvágottak, szalonna nem számolandó (a belsőségekkel óvatosan, nem mindenki cukra tolerálja).


Fűszerek: nem számolósak


-------------------------------------------------

drbenkoeva.hu


Melyik étkezésre hány grammot?

07:00 Reggeli: 30g lassú felszívódású szénhidrát

10:00 Tízórai: 20g szénhidrát, fele gyors, fele lassú felszívódású

13:00 Ebéd: 50g szénhidrát, ebből max. 20g lehet gyors felszívódású

16:00 Uzsonna: 20g gyors felszívódású szénhidrát + lassítás (lassítás: rost, fehérje, zsír/olaj)

19:00 Vacsora: 40g szénhidrát, ebből max. 10g lehet gyors felszívódású

Ha utóvacsorázunk is, akkor vacsora 30g, utóvacsora 10g lassú felszívódású szénhidrát.



Nem számolós CH

    Zöldségek, ha 100 g-ban 5 g-nál kevesebb CH-t tartalmaz 20 dkg-ig nem számolósak: paprika, paradicsom, uborka, saláta, káposzta, sóska, spenót, zeller, retek, padlizsán, karfiol, brokkoli, cukormentes savanyúságok, gomba, retek…

    Natúr kókusztej, natúr mandulatej – a többi gabonatej számolós

    Túró 100g/adagig, afölött számolós

    Tejföl, tejszín, vaj, olajok, zsírok

    Olajos magvak, KIVÉVE: mák, gesztenye, kesudió, földimogyóró

    Fehérjék: hús, hal, tojás, sajt

Szénhidrátok felszívódását lassítják

    Rostok,

    Fehérjék,

    Zsírok/olajok.

Lassú felszívódású CH

    Teljes kiőrlésű gabonák, lisztek, grízek, durumtészta, zab, zabpehely, zabkorpa, bulgur, hajdina, köles, kuszkusz, quinoa, lencse, bab, gersli, barna-, basmati-, vad-, fekete-, vörösrizs

    Zöldségek.  Minél nyersebb, annál lassabb.

    Olajos magvak


-------------------------------------------------


majomkenyer.hu


Összetett, lassan felszívódó szénhidrátok alkalmazása

    Napi ötször ajánlott étkezni a vércukorszint > stabilizálás érdekében  (ez 3-3,5 óránkénti étkezést jelent)


    A reggelit lehetőleg a felkelést követően 1 órán belül meg kell ejteni


    A minőségi szénhidrátok mellé kiváló tápanyagforrások a halak, tengeri herkentyűk, tojás, zsírszegény termékek és természetesen a zöldségek és gyümölcsök. Ezeket rostdús, vagy jó zsiradékokban gazdag élelmiszerekkel kell kombinálni, amik lelassítják a gyümölcscukor hirtelen vércukorszint-emelő hatását


    Mindenféle cukor kerülendő, eritrittel vagy steviával lehet helyettesíteni



3 ajánlott könyv a 160 grammos szénhidrát diétáról

Magyarországon Vrábel Krisztina könyvei tarolnak a témában. Krisztina 10 éve vezet gasztroblogot, könyveket ír, recepteket próbálgat és vet papírra. Célja, hogy olyan ételek elkészítését ossza meg, amiket nem csak kúraszerűen, hanem folyamatosan, életvitelszerűen, lemondások nélkül és élvezettel lehet készíteni és enni.



1. Vrábel Krisztina: 160 grammos szénhidrátdiéta – Kedvencek könnyebben

Címéhez hűen olyan hazai ételeket tartalmaz, amik alapjában véve szénhidrátdúsak lennének. A receptek úgy lettek kialakítva, hogy az ételek ne veszítsenek ízükből és jellegükből, csupán az elkészítési mód és a hozzávalók módosultak. Újabb bizonyíték, hogy nem kell lemondani a megszokott ízekről az egészségért!



2. Dr. Töllösy Judit – Koszta Ágnes – Vrábel Krisztina: 160 grammos szénhidrátdiéta – Az életmód könyv – 85 recepttel

Egy kiváló receptgyűjtemény könnyen elkészíthető, egyszerű ételekkel és hasznos életmódtanácsokkal. A receptgyűjteményt egy képzett dietetikus tanácsai és javaslatai egészítik ki, hogy még hasznosabbak legyenek.



3. Dr. Andrási Nóra: Cukor-, glutén-, tejtermék- és tojásmentes, vegán és a 160 grammos diétába illeszthető receptek

A szerző eredetileg gyógyszerész és kutató, ma már mindenmentes konyhablog és könyv írója, aki olyan receptgyűjteménynek adott könyvformát, ami a legtöbb egészséges életmódba beilleszthető. Mindenmentes, mégis ízletes, zamatos ételek megfelelő minőségű tápanyagokkal.


(A 

gluténérzékenységről

gluténmentes étrendről

vegán étrendről

 is olvashatsz a blogunkon!)


-------------------------------------------------


gastroyal.hu/

Nem egy kúraszerűen alkalmazandó villámdiétáról van szó, ez egy kiegyensúlyozott és életvitelszerűen használható táplálkozási forma.

    A Gastroyal IR Étrendben optimális ritmusa van az étkezéseknek, napi 6 étkezés adja ki az elfogyasztandó 160 gramm szénhidrátot, elkerülve ezzel a vércukorszint ingadozását. A rendszerességnek hála a test nem kezd raktározni és megbízhatóbban működik.

    Az inzulinérzékenység napszaktól függően változik. Ezt szem előtt tartva dietetikusaink gondosan ügyeltek a lassú és gyors felszívódású szénhidrátok megfelelő elosztására.



Heti diétás menü legalább napi 5x-i étkezés: https://www.gastroyal.hu/etlap/ir-dieta




-------------------------------------------------


mindmegette.hu

6 szénhidrátszegény tipp

https://www.mindmegette.hu/egyszerubb-mint-gondolnad-6-tipp-szenhidratszegeny-dietahoz-53003/

1. Egyél több zöldséget! 2. Ne félj a zsíroktól! 3. Mondj búcsút a fehér lisztnek! 4. Ne hanyagold a fehérjéket! 5. Ne igyál cukrozott üdítőket! 6. Mennyiség vs. minőség

3 diétás desszert: https://www.mindmegette.hu/dietas-desszert-bananos-suti-almas-keksz-kokuszos-csokipuding-receptek-51462/

1. Bögrés banánsüti 2. Kókuszos csokipuding 3. Kakaós és fahéjas almás keksz



FOGYÓKÚRÁZZ TÉSZTÁVAL! LAKTATÓ FOGÁSOK 350 KCAL ALATT

Tévhit, hogy ha fogyni szeretnél, nem ehetsz tésztaételeket. A titok abban rejlik, hogy mikor és milyen mennyiségben fogyasztod, és hogyan készíted el őket.

Tippek, jótanácsok

-A napi tésztafogyasztás személyeként ne haladja meg a 80 g-ot.

-A tésztaételeket inkább ebédre válaszd, este pedig egyen némi sovány húst vagy halat friss salátával, sok zöldséggel.

    A tésztafajták közül ne a tojásosakat keresd, hanem a teljes kiőrlésű vagy a durumlisztből készült változatokat.

    - A tésztaételek sokszor elképzelhetetlenek sajt nélkül, a zsíros fajtákat viszont érdemes kerülni! A pizzamozzarella alacsony zsírtartalmú, úgyhogy lehetőleg ezt válaszd. Ha mégis az erőteljesebb ízű parmezánra vágysz, 1 lapos ek-nyinál többet ne szórj belőle az ételre!

    Minél több zöldséggel kombinálod a tésztaételt, az annál egészségesebb lesz. A jól bevált paradicsom mellett bátran használj például kínai kelt, kelbimbót, brokkolit, bébirépát, paprikát, hagymát, zöldbabot vagy bármelyiket a kedvenc zöldségeid közül!

- Ne fukarkodj a friss zöldfűszerekkel! Az oregánó, a bazsalikom és a petrezselyemzöld különösen finom a tésztaételekhez.

    A bolti töltött tésztákkal bánj óvatosan, mert igen magas lehet a kalóriatartalmuk. Mindig olvasd el a csomagolásukon lévő tájékoztatót! 



Heti menü 1 hétre




Fogyni vágyok tévhitei: https://www.mindmegette.hu/a-teszta-hizlal-a-light-fogyaszt-11-fogyokuras-tevhit-49309/



1. „Kövér vagyok, biztosan valami betegségem van!”
2. „A light termékeket bármikor ehetem!”
3. „Fogyókúrázom - jöhet a diétás csoki!”
4. „Diétázom, tehát tilos nassolnom!”
5. „Teljes kiőrlésű kenyeret eszem, attól nem hízok!” 6. „Ha sok kávét iszom, lefogyok”
7. „Cukor helyett mézet eszem”
8. „Fogyni szeretnék, megyek gyúrni”
9. „Naponta 100 felülés, és karcsú lesz a derekam!”
10. „Nem eszem tésztát, mert nagyon hizlal”
11. „Lekoplalok magamról néhány kilót”



Honlapunkat folyamatosan frissítjük.

A kínálatunk folyamatosan bővül, érdemes gyakran visszatérni.


Facebookon is minden a falusi turizmusról

www.facebook.com/falusiturizmus/
Friss hírek, újdonságok, érdekességek

https://www.facebook.com/falutur/
A falutur.hu Facebook oldala

Nagy Szálláskatalógus a Facén

Magyarországi szállások gyűjteménye (magánszállások, panziók, hotelek)






Googlekeresés a falutur.hu honlapcsalád oldalain