Kőszeg és környéke - falusi turizmus

Falusi Turizmus Centrum szállás

Vas megye

Kőszeg (németül: Güns, horvátul Kiseg, vendül: Küseg, szlovákul: Kysak) város Vas megye nyugati szélén, az osztrák határ közelében. A Kőszegi járás központja.

Miért falusi turizmus?

Napjaink élménygazdaságában egyre többen ismerik fel, hogy a stresszes mindennapok testi-, lelki- és szellemi fáradalmainak kipihenésére nem feltétlenül egy zsúfolt nagyváros vagy tömegturisztikai célpont a legalkalmasabb, ezért sokszor falun keresik a vidék romantikáját, az autentikus kultúrát, gasztronómiát, a csendet és nyugalmat, illetve azokat az aktív kikapcsolódási lehetőségeket, amelyeknek a vidék kiváló teret adhat.

A hagyományos mezőgazdasági tevékenységek visszaszorulása miatt, a vidéki régióknak Európa szerte a fiatalok nagyvárosokba vándorlásával és a falvak elnéptelenedésével kell szembenézniük. A falusi turizmus lehetséges megoldást kínálhat az elveszett gazdasági lehetőségekre és a mezőgazdaság csökkenésével járó népességcsökkenéssel kapcsolatos problémák megoldására is. Ezért Európában számos kormány és regionális hatóság fogadta el a falusi turizmust, mint lehetőséget a vidéki térségek felzárkóztatására.

A falusi turizmus fogalma az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult.

- új ismeretek, készségek (például kézműves foglalkozáson, szüreten vagy tájházban elsajátított tudás),
- esztétikum (például egy festői vidéki tájban vagy egy szüreti felvonulás népviseleteiben való gyönyörködés élménye), - együttlét, társaság (például egy falusi portán), - újdonság (új tevékenységek kipróbálásából adódó élmény),
- egzotikum (például egy városban élő turista kultúrájától szignifikánsan különböző kultúrájú falusi miliő megismerése által létrejött élmény),
- relaxáció (csendes, nyugodt környezetben vagy egy kis vidéki fürdőben való pihenés élménye),
- kihívás, izgalom, kaland (hegyi-, kerékpáros- vagy lovastúrán való részvétel, traktorvezetés kipróbálása),
- szolgáltatás minősége (a falusi szállás-, vendégfogadó- és vendéglátó helyek minősége, a vendégfogadó viselkedése),
- személyes részvétel (például egy szüreten, aratáson, lekvár főzésen),
- hasznos tevékenység (helyi termék elkészítésében való részvétel, egészségmegőrzés),
- boldogság (önmagában a feltöltődés által, esetleg gyökerekhez, származási helyhez való visszatérés).

Látnivaló, nevezetesség, kirándulás, program

Jézus Szíve templom
A város plébániatemploma, ma a Fő tér meghatározó épülete. 1892 és 1894 között épült neogótikus stílusban, Ludwig Schöne bécsi építész tervei alapján. Helyén korábban a főtéri Korona szálló állt.

Jurisics tér
A város egykori központja és vásártere volt, ma közigazgatási központ. Egykor itt volt a város plébániatemploma, pellengére, fontosabb üzletei, sőt a kezdetekben még a temető is, de ma is itt van a város kútja. A téren áll a Levéltár, az Arany Egyszarvú Patikamúzeum, a plébánia, a városháza, a Szent Imre-templom és a Szent Jakab-templom. Nyugati oldalának házai már a 14. században álltak. A keleti házsor mai alakját a 17. században, a földszintes házak átépítésével felépült díszes épületekkel nyerte el. A helyreállítások során rekonstruálták az ún. „dalmát kapukat”, azaz az egykori elárusítóhelyek bejáratát és kínálóját. A tér mai arculatát a Hősök kapuja uralja. 1880-ig itt álló városkaput rossz állapota és keskeny átjárója miatt lebontották, helyette 1932-ben felépült a ma látható épület. Alatta található az 1532-es ostrom emlékműve is. Mellette áll a Tábornokház, ma Városi Múzeum. A tér egykor egyenes volt, a sorozatos feltöltések és a Mária szobor körül kialakított virágágyások, azután az elmúlt évtizedekben végrehajtott burkolások azonban mára lépcsőssé tették. A tér a 2011-ben megkezdett és 2012. január 12-én befejezett felújítását követően visszanyerte eredeti jellegét, eltüntetve a középen ékeskedő szigetszerű dombot.
Az ország legrégebbi, ma is városházaként működő épülete, a Jurisics tér egyik ékessége. Eredetileg is városi hivatalnak épült, és már a 14. században állt, ennek tanúbizonysága a boltíves egykori földszinti tanácsterem és a feltárt lőrések. Egyenes záródású magas attikafalak építésére a sorozatos tűzvészek – ezek közül is az egyik legpusztítóbb, az 1720-as – késztették a várost. 1712-ben az épület megújításával kerültek a homlokzatára a ma is látható címerek: Magyarország, a város és a Jurisics család címere.

Szent Imre-templom
A Jurisics teret északról lezáró templom, amit 1615–1618 között építettek a magyar evangélikusok. 1673-ban a katolikusok vették birtokba, majd a város plébániatemploma lett, ameddig az új plébániatemplom – a Jézus szíve templom – el nem készült. Ma a helyi horvát közösség használja, újította fel.

Szent Jakab-templom
A város egyik legrégebbi épülete,1246-ban már említik. 1403–1407 között ifj. Garai Miklós nádor bővítette ki. A vallási konfliktusok nem kímélték az épületet, a 17. században elpusztult több berendezési tárgy és festmény. A jezsuiták 1693-ban megkapták és barokk stílusban kiegészítették. Az 1937-es restaurálás során 15. századi freskókat tártak fel. A templom őrzi Jurisics Miklós gyermekei, Anna és Ádám sírját.

Jurisics vár
Az egykoron vizesárokkal körülvett épület két részből áll: a belső és külső várból. A vár a 13. században keletkezhetett földesúri vár kiépítésével. A történelem során biztosította Kőszeg és környékének védelmét, a változó hatalmi viszonyok megtartását és védte a kereskedelmi utakat. Legjelentősebb szerepét az 1532-es, törökök elleni harcban nyújtotta, amikor is bevehetetlen erődként feltartóztatta a Bécs ellen vonuló seregeket. 1931-ig az Eszterházyak kezében volt, majd állami tulajdonba került. 1963-ban felújították és megkapta a mai múzeumi és művelődési funkciót, 1982-től otthona a nyári Várszínház programjainak. A várszínháznak fellépője volt többek között Bánffy György, Molnár Piroska A Nemzet Színésze, Hollósi Frigyes, Epres Attila, Oszter Sándor, Pogány Judit, Ujlaki Dénes. Rendezett itt Szigeti Miklós, Romhányi László, 1988-tól Mérő Béla, Jordán Tamás, majd az utóbbi években Znamenák István és Kelemen József is.[68] 2011-től kezdődően felújították és 2013. július 2-ától ismételten látogatható. A felújítást követően látogatható a Fegyvertár korhű fegyverekkel és páncélokkal, kínzóeszközökkel. A földesúri asztal és konyha betekintést nyújt a XII-XVI. századi főzési és étkezési szokásaiba, illetve a látogatóknak korhű jelmezek állnak rendelkezésükre. A Lovagteremben a vár történetét bemutató filmek láthatók, illetve egy csúcstechnológiás 3D-s film a magyar történelemről. A Vár folyosóin Somogyi Győző történelmi katonai viseleteket és fegyverzetet bemutató kiállítása látható, illetve számtalan időszakos kiállítás várja a látogatókat. Látogatható továbbá a vár nyugati tornya, a kiállítások mellett vár-bazár, büfé és fűszernövénykert is várja a látogatókat. Gyerekek és vállalkozó kedvű felnőttek számára elérhető VÁRMUSTRA játékot kínálnak.

Óház
A Kőszeg mellett emelkedő Óház tetőn a Héder nembeli Kőszegiek talán még a 12. században egy hatalmas, téglalap alaprajzú kőtornyot emeltek. A torony bejárata nem a földszinten, hanem az első emeleten nyílt, amit lépcsőn lehetett megközelíteni. A tatárjárás után megépített kőszegi városi vár – napjainkban Jurisics vár – lett az Alsóvár, míg az Óház tetőn álló a Felsővár
A Várkör 38. alatt található a ma már üres, romos állapotú épület. Építéséről keveset tudunk. A feljegyzések szerint 1856-ban adták át Schey Fülöp (1798–1881) kőszegi mecénás jóvoltából, akinek még számos jelentős városi intézményt is köszönhet a város.

Evangélikus templom
A Gyöngyös utca 29. számú ház udvarán áll az evangélikus templom, ami a Várkör 46. szám felől közelíthető meg. Késő barokk stílusban épült 1783-ban, a türelmi rendelet kihirdetését követően. A templom téglalap alaprajzú, egyszerű nyeregtetős, vakolt díszes épület. Előcsarnokait 1840 körül építették. Különálló tornya csak 1930-ban készült, egy majdani új, ám soha el nem készült templom részeként. Óraszerkezetet a felújításával együtt kapott, 2009-ben.

Református templom
Csete György építész alkotása a 1996. augusztus 19-én felszentelt organikus stílusú templom, amely a Táncsics utca és a Kiss János utca találkozásának közelében áll.

Chernel kert, Arborétum
1980-ban megalakult a Kőszegi Tájvédelmi Körzet, amelynek központja a Chernel-kert Arborétum és Bechtold István természetvédelmi látogatóközpont. A Chernel István Madárvédelmi Mintatelep és Emlékmúzeum a Hunyadi utca végén fogadja a természet iránt érdeklődőket.

Múzeumok
A város számos gyűjteménye várja a történelem iránt érdeklődőket.
Arany Egyszarvú Patikamúzeum.
Van még egy gyógyszerészeti kiállítás a városban, a Rákóczi út 3. szám alatt. Ebben az épületben működött egykor a Küttel család Fekete Szerecseny patikája, ma az ódon berendezések között üzlethelyiség, az emeleten pedig orvostörténeti könyvtárvan.
Jurisics Miklós Vármúzeum
Ott találjuk a Szőlő Jövésnek Könyvét
Szamos Marcipán Mesegaléria.
Városi Múzeum a Tábornokházban látogatható.
Postamúzeum
Öregtoronyban – ismertebb nevén a Zwingerben – tartanak időszakos kiállítások.
A borászattal kapcsolatos kiállítás a Várkör 54. alatt, a helyi tradicionális poncichter borozó felett látogatható.

Bechtold István természetvédelmi látogatóközpont
A Bechtold István természetvédelmi látogatóközpont Kőszeg egyik legújabb látnivalója és nevezetessége. Földbe süllyesztett, terméskővel kirakott, kerek épülete a város nyugati peremén, az Aradi vértanúk parkjában, a Chernel-kert Arborétum közelében áll. A környék élővilágát bemutató kiállítás mellett parkjában növénylabirintus, állatvilágot bemutató interaktív játékok és a szomszédos Chernel kert madárvédelmi mintatelepe várja a látogatókat.

A Kőszegi-hegység
A Kőszegi-hegység természetes szépségei mellett jelentős építészeti emlékekkel is büszkélkedhet. Itt halad el az Országos Kéktúra útvonala az Írott-kő felé. A Jurisics térről jól látható a Kálvária templom, amely barokk stílusban épült 1734-ben, majd a Remetelak egy évvel később. A stációk 1763-ban épültek, 1890-ben Ludwig Schöne tervei szerint átalakították őket. A templombelső 1947-ben kiégett. A templom mögötti erdőben magasodik Ausztria felé nézve a trianoni kereszt. Az egyik hegycsúcson van az Árpád-kori vár romjaira épült Óház-kilátó, ami a Fő térről is látható. Először 1896-ban emeltek itt kilátót, ez 1917-ben egy szélviharban összeomlott, majd 1996-ban épült az új, ma is látogatható épület. Messze a várostól, az erdőben áll a Stájerházak épületegyüttese. A 18. században épült lakóház és harangláb a városi erdészetet szolgálta, ma erdei iskola van itt. A Királyvölgyből nyíló Gesztenyefa utcában van az 500 éves gesztenyefa törzskorongja, mely mutatja egykori méretét. A királyvölgyi tanösvény sokat veszített egykori szépségéből, azonban az Óház kilátó felé menő út új tanösvénye vonzó kialakítású. Alpannonia néven egységes jelzésű túraútvonal található Semmering és Kőszegi-hegység között, kiegészítve a hazai túraútvonal jelzéseket.
A Kálvária aljában van a város Csónakázótava, a pihenésre vágyók kirándulóhelye, mellette áll a Kerékpáros centrum épülete. A 2010. október 12-én átadott Kőszeg–Lukácsháza-víztározó új színfoltja lehet a város turizmusának. Kőszeg számos forrással is büszkélkedhet, legismertebb a Hétforrás és a szénsavas kút a Temető utca – Hermina utca sarkán.

Forrás: Wikipédia



Kőszeg a Google térképen



Szállások helyben és a környéken

Bük Emanapartmanok Bük
Szálláskód:  mts704
Férőhely:  legalább 22
Gencsapáti Öreg Fenyő Vendégház
Szálláskód:  mts715
Férőhely:  4+3
Horvátzsidány Margaréta Csárda - Panzió
Szálláskód:  mts719
Férőhely:  27
Horvátzsidány Kőszeghegyalja Vendégház
Szálláskód:  mts720
Férőhely:  30
Kőszeg Sziget Vendégház (Kőszeg)
Szálláskód:  mts727
Férőhely:  10
Kőszeg Stájer-házi Erdészeti Erdei Iskola
Szálláskód:  mts728
Férőhely:  28+6
Kőszeg Ciklámen Üdülő és Turistaszálló
Szálláskód:  mts729
Férőhely:  43
Kőszeg Família Vendégház (Kőszeg)
Szálláskód:  mts730
Férőhely:  6
Kőszeg Kóczián Pihenőház
Szálláskód:  mts731
Férőhely:  5 apartman
Kőszeg Mohás Vendégház (Kőszeg)
Szálláskód:  mts732
Férőhely:  7 apartman
Kőszeg Pékapartman (Kőszeg)
Szálláskód:  mts733
Férőhely:  6 apartman
Kőszeg Szent Imre Lelkigyakorlatos ház és Verbita Központ
Szálláskód:  mts734
Férőhely:  80
Kőszeg Alpokalja Panzió
Szálláskód:  mts735
Férőhely:  75
Szeleste Anna Vendégház (Szeleste)
Szálláskód:  mts762
Férőhely:  10
Szombathely Acceptus Domus
Szálláskód:  mts766
Férőhely:  6
Velem Gereben Villa
Szálláskód:  mts771
Férőhely:  10+4
Velem Velemi Vendégház
Szálláskód:  mts772
Férőhely:  6
Velem Kern Vendégház
Szálláskód:  mts770
Férőhely:  40
Zsira Rudolf's Fogadó
Szálláskód:  mts773
Férőhely:  10+4

Séták, kirándulások, túrák, túracélpontok

Séták, kirándulások, túrák
Bozsok (Írott-kő) - Sárvár 71 km Országos Kéktúra (OKT-01)
Bozsok, körtúra 15 km A Kalapos-köveken át az Írott-kőre
Bozsok, körtúra 28 km Csúcs ez az érzés…
Cák, körtúra 12 km Forrástól forrásig
Csepreg, körtúra 14 km Boldogasszony bora
Horvátzsidány, körtúra 22 km Népek kohója
Írottkő (Rechnitz), körtúra 19 km Írottkő-Bozsok-Velem-Írottkő
Írottkő, Országos Kéktúra 1160 km Országos Kéktúra
Kőszeg - Bozsok, túra 13 km Hegylábi túra Kőszegről Bozsokra
Kőszeg - Csepreg túra 36 km Kőszeg-Ólmod-Horvátzsidány-Kiszsidány-Peresznye-Csepreg
Kőszeg, körtúra 10 km Történelmi túra a város felett
Kőszeg, körtúra 15 km Határokon át térben és időben... (Kőszeg-Rattersdorf)
Kőszeg, körtúra 17 km Kőszeg panorámakör
Kőszeg, körtúra 27 km Túra az elhagyott laktanyákhoz
Kőszeg, körtúra 3 km Természet, művészet, bor, panoráma (Kőszeg)
Kőszeg, körtúra 56 km Írottkő Natúrpark vándorlás
Kőszeg, körtúra 7 km Kőszegi esszencia, avagy panorámás körtúra a legszebb látnivalókkal
Kőszeg, körtúra 8 km Kőszegről az Óház-kilátóhoz - autómentesen
Kőszeg, körtúra I. 13 km Kőszegről az ólmodi Őz-kúthoz
Kőszeg, körtúra I. 21 km Kőszeg-Liebingi óriás gesztenyefák-Hétforrás-Óház-kilátó
Kőszeg, körtúra I. 22 km Mezők-szántók-erdők
Kőszeg, körtúra I. 29 km Muflonok nyomában
Kőszeg, körtúra II. 13 km Kőszegi panorámatúra
Kőszeg, körtúra II. 21 km Andalgás a hét vezérrel és a stájerekkel a vasfüggöny mentén
Kőszeg, körtúra II. 22 km Jurisics teljesítménytúrák - 20 km
Kőszeg, körtúra II. 29 km Kőszeghegyalja és a Csömöte-hegy
Schlainingi vár (Ausztria) körtúra 28 km Szarvasűzés Mátyás királlyal
Szombathely, körtúra 12 km Szombathely zöld szíve: a Csónakázó-tó és a Parkerdő
Velem, körtúra 11 km Velemi körtúra a Kendig gerincére
Velem, körtúra 11 km Velemből az Írott-kőre
Velem, körtúra 12 km Hegymenet
Velem, körtúra 13 km Körtúra a Kendig gerincére
Velem, körtúra 3 km A legrövidebb körtúra az Írott-kőre
Látnivalók, túracélpontok
Bozsok Kalapos-kövek - Túracélpont
Cák Kendig-csúcs kilátóhely, Cák - Túracélpont
Cák Kendig-gerinci kilátóhely, Cák - Túracélpont
Cák Cáki Pincesor - Szabadtéri Néprajzi Múzeum - Túracélpont
Dozmat Krisztina-kilátó, Dozmat - Túracélpont
Kőszeg Virágudvar - Túracélpont
Kőszeg Pintér-tető, kilátóhely, Kőszeg - Túracélpont
Kőszeg Jurisics-vár, Kőszeg - Túracélpont
Kőszeg Ördög-árok (Hidegvölgy) - Túracélpont
Kőszeg Szulejmán kilátó, Kőszeg - Túracélpont
Kőszeg Trianoni kereszt - Túracélpont
Kőszeg Hétforrás, Kőszeg - Túracélpont
Kőszeg Gyógy- és fűszernyövénykert, Natúrbolt, Kőszeg - Túracélpont
Kőszeg Óház-kilátó, Kőszeg - Túracélpont
Kőszeg Őz-kút, Kőszeg - Túracélpont
Rattersdorf Ausztria St. Germain kereszt - Túracélpont
Rohonc (Ausztria) Írott-kő kilátó, Rohonc (Ausztria) - Túracélpont
Szeleste Szelestei Arborétum - Túracélpont
Szombathely Kámoni Arborétum, Szombathely - Túracélpont
Szombathely Oladi kilátó, Szombathely - Túracélpont
Tömörd Tömördi Madárvárta - Túracélpont
Velem Gyertyán kút, Velem - Túracélpont
Velem Hörmann-forrás, Velem - Túracélpont
Velem Széles-kő, Velem - Túracélpont
Velem Élő erdő tanösvény, Velem - Túracélpont

Falusi turizmus szálláshelyek - Kőszeg


Sajnos átmenetileg nincs aktív szállásadó partnerünk a településen.
Ha egy másik konkrét települést keres, akkor tájékozódhat falutur.hu Nagy Szálláskatalógusban..
Egyéb igénye szerint a szálláskereséshez használhatja a speciális szálláskeresőt.

A Falusi Turizmus Centrumtól közvetlenül is érdeklődhet.



Kérdezzen bátran, mi korrektül válaszolunk!



Kiemelt Falusi Turizmus Centrum szállásajánlatok










Googlekeresés a falutur.hu honlapcsalád oldalain



Szállásadóknak

A Falusi Turizmus Centrum felhívása: Ha Ön szállásadó (falusi turizmus vendégfogadó), vagy az ismeretségi körében valaki magánszállással, családi panzió üzemeltetésével foglalkozik, kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot! Köszönjük!