Szögliget - falusi turizmus

Borsod-Abaúj-Zemplén megye

Szögliget község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, az Edelényi járásban.
A zsákfalu Miskolctól 60 kilométerre északra helyezkedik el egy völgykatlanban, a magyar–szlovák határtól 4 km-re délre.
A falut átszeli a környező hegyekben eredő Ménes patak. Erdei út (Derenki szekérút) vezet át a szlovákiai Körtvélyesig, de csak gyalog vagy biciklivel járható.

Miért falusi turizmus?

Napjaink élménygazdaságában egyre többen ismerik fel, hogy a stresszes mindennapok testi-, lelki- és szellemi fáradalmainak kipihenésére nem feltétlenül egy zsúfolt nagyváros vagy tömegturisztikai célpont a legalkalmasabb, ezért sokszor falun keresik a vidék romantikáját, az autentikus kultúrát, gasztronómiát, a csendet és nyugalmat, illetve azokat az aktív kikapcsolódási lehetőségeket, amelyeknek a vidék kiváló teret adhat.

A hagyományos mezőgazdasági tevékenységek visszaszorulása miatt, a vidéki régióknak Európa szerte a fiatalok nagyvárosokba vándorlásával és a falvak elnéptelenedésével kell szembenézniük. A falusi turizmus lehetséges megoldást kínálhat az elveszett gazdasági lehetőségekre és a mezőgazdaság csökkenésével járó népességcsökkenéssel kapcsolatos problémák megoldására is. Ezért Európában számos kormány és regionális hatóság fogadta el a falusi turizmust, mint lehetőséget a vidéki térségek felzárkóztatására.

A falusi turizmus fogalma az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult.

- új ismeretek, készségek (például kézműves foglalkozáson, szüreten vagy tájházban elsajátított tudás),
- esztétikum (például egy festői vidéki tájban vagy egy szüreti felvonulás népviseleteiben való gyönyörködés élménye), - együttlét, társaság (például egy falusi portán), - újdonság (új tevékenységek kipróbálásából adódó élmény),
- egzotikum (például egy városban élő turista kultúrájától szignifikánsan különböző kultúrájú falusi miliő megismerése által létrejött élmény),
- relaxáció (csendes, nyugodt környezetben vagy egy kis vidéki fürdőben való pihenés élménye),
- kihívás, izgalom, kaland (hegyi-, kerékpáros- vagy lovastúrán való részvétel, traktorvezetés kipróbálása),
- szolgáltatás minősége (a falusi szállás-, vendégfogadó- és vendéglátó helyek minősége, a vendégfogadó viselkedése),
- személyes részvétel (például egy szüreten, aratáson, lekvár főzésen),
- hasznos tevékenység (helyi termék elkészítésében való részvétel, egészségmegőrzés),
- boldogság (önmagában a feltöltődés által, esetleg gyökerekhez, származási helyhez való visszatérés).

Látnivaló, nevezetesség, kirándulás, program

A műemlék katolikus templom
Szögligeten, a Petőfi utcában áll Duber István tájháza.
A településtől mintegy két kilométerre északnyugatra állnak Szádvár romjai egy 460 méter magas hegy tetején.
Derenk romközség
Ha Jósvafő felé vesszük az irányt, akkor Szin, ha Szögliget felé, akkor a Ménes-tó után található Szelcepuszta, Horthy Miklós egységes vadászterületének központja.
A faluból Szelcepuszta, ill. Derenk felé haladva található a Ménes-patak felduzzasztásával létrehozott Ménes-tó.
1995-ben a településen található 38 barlangot az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt többi barlangjával együtt az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította. Ezek a barlangok az Alkotmány-barlang, az Alsó Acskó-forrás barlangja, a Bába-völgyi 1. sz. víznyelőbarlang, a Bába-völgyi 2. sz. víznyelő barlangja, a Borz-barlang, a Cipőkrémes-lyuka, a Csempész-barlang, a Csipogó 1.sz. víznyelő, a Csipogó 2.sz. víznyelő, a Csipogó 3.sz. víznyelő, a Csörgő-forrásbarlang, a Dögszag 1. sz. barlang, a Dögszag 2. sz. barlang, a Dögszag 3. sz. barlang, az Egér-lyuk, a Fedor-forrás 2. sz. barlangja, a Fedor-forrás barlangja, a Háló-réti-zsomboly, a Háromszög-zsomboly, a Hosszú-tetői-barlang, a Hosszú-zsomboly, a Káposztás-kerti 1.sz. barlang, a Káposztás-kerti 2.sz. barlang, a Kecskés-kúti-forrásbarlang, a Lackó-barlang, a Macska-lyuk-víznyelő, a Magas-tetői-barlang, a Ménes-barlang, a Pérecs-nyelő, a Rejtek-zsomboly, a Rozmár-zsomboly, a Szádvári-barlang, a Szarvas-kerti-barlang, a Szénégető-barlang, a Szögligettől É-ra lévő bánya barlangja, az Úr-földjei beszakadás, a Vacsora-barlang és a Zúgó-forrás feletti hasadék. Szögligeten négy fokozottan védett barlang található, a Bába-völgyi 2. sz. víznyelő barlangja, a Hosszú-tetői-barlang, a Magas-tetői-barlang és a Rejtek-zsomboly.
A falu határában lévő kőbányák
Derenki szekérút Szögliget és Körtvélyes között.

Forrás: Wikipédia



Szögliget a Google térképen



Falusi turizmus szálláshelyek - Szögliget


Sajnos átmenetileg nincs aktív szállásadó partnerünk a településen.
Ha egy másik konkrét települést keres, akkor tájékozódhat falutur.hu Nagy Szálláskatalógusban..
Egyéb igénye szerint a szálláskereséshez használhatja a speciális szálláskeresőt.

A Falusi Turizmus Centrumtól közvetlenül is érdeklődhet.



Kérdezzen bátran, mi korrektül válaszolunk!



Kiemelt Falusi Turizmus Centrum szállásajánlatok










Googlekeresés a falutur.hu honlapcsalád oldalain



Szállásadóknak

A Falusi Turizmus Centrum felhívása: Ha Ön szállásadó (falusi turizmus vendégfogadó), vagy az ismeretségi körében valaki magánszállással, családi panzió üzemeltetésével foglalkozik, kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot! Köszönjük!